13 marca 2024

Znaczenie asan w praktyce jogi

W poprzednich wpisach zapoznaliście się już z Jamami i Nijamami. Te piękne zasady postępowania wobec siebie i innych Jogowie uważają za fundamenty systemu filozoficznego jogi, którym się kierują. 8 stopniowa ścieżka jogi w kolejnym kroku pochyla się nad czymś, co pewnie większości z Was najbardziej kojarzy się z jogą. Asana to ta część Ashtanga Yogi (nie mówię tu o zestawie ćwiczeń, a o ścieżce), która skupia się na naszym ciele. Jakie jest znaczenie asan w praktyce jogi?

Asany ku chwale ludzkiego ciała?

Kto nie chciałby wprawiać swego ciała w te niesamowite i skomplikowane pozycje. W repertuarze znajdziemy asany rozciągające, asany wzmacniające, asany balansujące, asany na zdrowy kręgosłup, asany na poprawę postawy ciała, czy asany redukujące stres. Wiele z nich w regularnej praktyce jogi, pod okiem doświadczonego nauczyciela, rzeczywiście zadziała korzystnie.

Zdarza się jednak, że w dzisiejszym świecie stajemy na głowie, aby nasze ciało spełniało oczekiwania. Ma być piękne, wyrzeźbione, smukłe, ale też silne i wytrzymałe. A no i zdrowe oczywiście, tak po prostu, samo z siebie. Często nawet tak holistyczna praktyka, jak joga, zamienia się w walkę o wymarzoną sylwetkę.

Gołąb, Orzeł, Król Tancerzy, Żuraw. Piękne nazwy zaczerpnięte z natury nierzadko mogą postawić ludzką fizyczność na piedestale osiągnięć. Zachodnia interpretacja zdrowego ciała może jednak odbiegać od wizji starożytnych Jogów. Z całą pewnością traci poprzez swój materialistyczny aspekt i postrzeganie idealnego ciała za główny cel praktyki. Asany w jodze nie powstały po to, aby wywyższać możliwości ciała. Choć ćwiczone z regularnością i zaangażowaniem z całą pewnością pomogą doprowadzić ciało do oczekiwanego stanu. 

Filozofia jogi: ciało domem dla umysłu

Jogowie wierzą w reinkarnację. Nadrzędnym celem istnienia we wszystkich wcieleniach jest dla nich wyzwolenie się z tzw. kołowrotu wcieleń (Samsara). Aby tak się stało należy uwolnić umysł i wyzwolić się spod władania wszelkich przeszkód. Takich, jak np. niewiedza, pragnienie, awersja. Wszystko fajnie, tylko jak to zrobić jeśli medytując tu nas już boli, a tam się napina. 

W  systemie filozoficznym jogi, ciało jest domem materialnym dla umysłu. Dlatego właśnie, jeśli jest odpowiednio przygotowane, to po pierwsze będzie domem zdrowym i bezpiecznym. Po drugie, no cóż mówiąc wprost - nie będzie przeszkadzało. Cóż lepiej może w tym pomóc niż oddające hołd naturze asany.

 

Historia asan w jogowej tradycji

Od czasów starożytnych praktyka jogi ewoluowała, wraz z nią zmieniały się techniki wykonywanych asan. W tradycyjnej praktyce jogi, asany były wykonywane głównie w celu przygotowania ciała do medytacji i duchowej praktyki. Jednakże, w miarę upływu lat, jogini eksperymentowali z pozycjami ciała, adaptując je do różnych celów - od poprawy zdrowia fizycznego, przez kultywowanie równowagi i elastyczności, po rozwijanie świadomości ciała.

Ashtanga joga na przykład, ukształtowana przez K. Pattabhi Joisa w latach 40. XX wieku, skupia się na sekwencji asan połączonych ze specjalną techniką oddychania, intensywnie angażując wiele partii mięśniowych i wzmacniając ciało. Z kolei Bikram joga, stworzona przez Bikrama Choudhury'ego w latach 70. XX wieku, skupia się na serii 26 asan wykonywanych w nagrzanym pomieszczeniu, co ma sprzyjać detoksykacji i elastyczności ciała.

Ponadto, istnieje wiele innych odmian jogi, takich jak Hatha joga, Kundalini joga czy joga Iyengara. Każda kładzie nacisk na różne elementy praktyki, takie jak oddech, pozycje ciała, medytację czy pracę z energią wewnętrzną (Kundalini). Współczesna praktyka jogi kontynuuje eksplorację i adaptację asan, aby dostosować się do potrzeb i preferencji praktykujących, tworząc bogactwo różnorodnych stylów i podejść. Co może być jednocześnie fajne, rozwijające, ale też szkodliwe, stresujące.

Asany i medytacja

Jeśli zatem myślicie o praktykowaniu jogi tylko pod kątem zdobywania sprawności fizycznej i dobrego wyglądu, to być może ten krótki tekst pomoże Wam odrobinę rozszerzyć perspektywę. Joga wzmocni i rozluźni ciało, tak aby nie sprawiało nam problemów, było zdrowe i silne. Ważne w treningu jest też oddychanie podczas wykonywania asan. Regularna praktyka pomoże Wam jednak także wyjść ze sfery profanum, do strefy sacrum. Przygotuje do owocnej praktyki oddechowej i medytacyjnej. A o ich wpływie nasze życie dowiecie się niebawem więcej w przyszłych wpisach.

Na instagramie znajdziesz Jogowe Kwadranse! 

Krótkie spotkania na macie, zachęcające do praktykowania ze mną.

 elusza.yoga

Elusza Yoga

elapodgorny@gmail.com

 

Strona stworzona w kreatorze WebWave.